Washington Capitals Jedna z nejvýraznějších postav českého i světového hokeje. Narodil se 15.2.1972 v Kladně, vyrůstal v nedalekých Hnidousích. Hokejově pak v PZ Kladno, teprve v dorostu přestoupil do slavnější Poldi.

Před odchodem do Ameriky hrál v naší lize dva roky s bilancí devadesát zápasů / sedmasedmdesát bodů. Nemíjely ho pochopitelně ani juniorské reprezentační výběry, vrcholem se pak stal šampionát dospělých v Bernu 1990, kdy mu bylo teprve osmnáct let.

Se stejně starými parťáky v útoku, Robertem  Reichelem a Robertem Holíkem vytvořili jednu z našich nejnebezpečnějších útočných formací. Jak se dalo očekávat, další rok už díky politickým změnám brázdili zámořská kluziště.

 

Pittsburgh Penguins (1990–2001)

Pittsburg PenguinsNa draftu 1990 byl Jágr vybrán jako celkově pátý Pittsburghem Penguins. Sešel se tak v jednom klubu se svým velkým idolem Mario Lemieuxem.

Hned v prvním roce se s Tučňáky radoval ze Stanley Cupu. Události, na kterou jiní borci čekají celou kariéru, si tak mladý Jágr vychutnal už ve svých devatenácti letech. V příští sezóně se radost opakovala.

Další dvě sezóny byly ve znamení Jágrova herního vzestupu. Výkony šest a jeden bod pod stobodovou hranici znamenaly výrazný posun. Druhý z nich stačil dokonce na první desítku v celkovém pořadí produktivity 1993-94. Přesto se mohlo mylně zdát, že český útočník žije hlavně ze souhry s kvalitními spoluhráči. Všechny pochybovače umlčel ve své páté sezóně. Během stávky si odskočil zahrát domů za Kladno (jedenáct utkání, dvaadvacet bodů) , kde se rozjel ke svému do té doby nejlepšímu vystoupení v NHL. Kapitán Mario Lemieux se rozhodl z důvodů léčby zad vynechat celý ročník a Jágr se bez rozpaků zhostil jeho role.

Pittsburg Penguins

Další rok potvrdil, že Pittsburgh už není týmem jednoho muže, jak tomu bylo v dobách kralování velkého Maria. Jaromír mu velmi zdatně sekundoval a výsledkem byl bodově nejpovedenější ročník - sto devětačtyřicet bodů (62+87) znamenalo rekord mezi pravými křídly, stejně tak sedmaosmdesát přihrávek, čímž vymazal dosavadní zápisy Mika Bossyho.

Následující rok byl ve znamení lapálií s třísly, díky kterým vynechal devatenáct střetnutí. Přesto mu pětadevadesát bodů (47+48) stačilo na šesté místo po základní části.

Příští sezóna 1997-98 začala, tak jak skončila předešlá, tedy pokračujícími problémy s třísly.

Díky zlepšenému zdravotnímu stavu tak stihl v národním dresu vyhrát zlato na Olympiádě v Naganu, na kterém se výrazně podílel pěti body a překvapivě ukázněným výkonem. Přes původní rozjařilá prohlášení z pražských oslav : „Pro mě už sezóna skončila…“ šokoval po návratu do Ameriky unavený Jágr (stejně jako většina našich olympioniků) čtyřmi body v zápase proti Montrealu. V podobném tempu odehrál i zbylé zápasy, díky čemuž si odnesl svou druhou Art-Ross trophy, a jako jediný se dostal přes sto bodů (35+67).

Ročník 1998-99 lze označit v kariéře Jaromíra Jágra za nejúspěšnější. Zhruba od vánoc se začal svým konkurentům výrazně vzdalovat, ve finiši pak měl na svém kontě výborných sto sedmadvacet gólů a přihrávek (44+83) a s jednadvaceti bodovým náskokem obhájil trofej Arta Rosse.

Poslední ročník v dresu Pens (2000-01) byl ve znamení šokujícího návratu Maria Lemieuxe. Jágrovi se v úvodu základní části příliš nedařilo, společnou řeč nenašel ani s českým koučem Ivanem Hlinkou. S návratem někdejšího kapitána se ale vše v dobré obrátilo. Český útočník pomohl fenomenálnímu „Super Mariovi“ k úžasnému comebacku, ten jej zase vrátil zpět do hry o Art Ross Trophy. Nervydrásající souboj Jágr - Sakic o čelo produktivity byl plný zvratů a trval v podstatě do posledního zápasu. Nicméně nakonec počtvrté v řadě a popáté celkem putovala cenná trofej do rukou rodáka z Hnidous.

Washington Capitals (2001–2004)

Washington Capitals O ničem jiném se před startem sezóny 2001-02 tolik nehovořilo jako o přestupu Jaromíra Jágra. V létě 2001 Jaromír po jedenácti letech v jednom klubu změnil působiště. Ve hře o českého útočníka bylo několik klubů, všem ale nakonec vypálil rybník Washington Capitals. Smlouva, kterou uzavřel pětinásobný majitel Art Ross Trophy se zámožným vlastníkem týmu Tedem Leonsisem, původně zněla na osm let. Caps tak získali superhvězdu, jakou ve své historii dosud neměli. Od sezóny 1997/98, kdy prohráli finálovou bitvu o Stanley Cup s Detroitem, stále čekali na výraznější úspěch. Hlavním mužem, který jim v tom má pomoci, je český útočník Jaromír Jágr. S Jágrem v sestavě se Washington rázem počítá mezi jasné kandidáty na Stanley Cup.

Washington Capitals Realita však byla úplně jiná. Necelé tři sezóny, které Jaromír v barvách Caps odehrál, byly ve znamení neustálých personálních změn na postech hráčů i trenérů klubu. V sezóně 2002/2003 se sice Washingtonu podařilo postoupit do play-off a úspěch zaznamenali také v úvodních dvou duelech na ledě Tampy Bay, avšak následně čtyřikrát prohráli a nepřekročili práh prvního kola. Tato skutečnost pak znamená jen další a další personální změny. Tehdejší atmosféru v klubu nejlépe dokresluje fakt, že Robert Lang, Jaromírův někdejší spoluhráč z Pittsburgu, kterého Washington angažoval v roce 2002 a který je v té době vedoucím mužem kanadského bodování, uprostřed sezóny odchází do Detroitu. Je to vůbec poprvé v historii NHL, kdy je nejproduktivnější hráč vyměněn uprostřed sezóny.

Přestože nelze výsledky Caps v tomto období označit jinak než jako velmi průměrné, osobní bilance Jaromíra Jágra je přesto pozitivní - ve 190 utkáních za Washington nasbíral celkem 201 bodů. V poslední, neúplné sezoně odehrál 46 zápasů, v nichž dal 16 gólů a zaznamenal 29 asistencí. Ve výsledku to znamená průměr více než jeden bod na zápas.

New York Rangers (2004–2008)

New York Rangers Pro jedenatřicetiletého českého útočníka je New York Rangers třetím klubem zámořské NHL. Dlouho očekávaný Jaromírův odchod z Washingtonu se stal skutečností v pátek 23. ledna 2004, kdy Capitals českého hokejistu vyměnili za útočníka Ansona Cartera, střelce kanadského zlatého gólu z Mistrovství světa 2003 ve Finsku. V proslulé Madison Square Garden na něj čeká spousta známých tváří. Z dob jejich společného působení v Pittsburgu se zná s Kasparaitisem nebo Kovaljovem, v New Yorku také působí spousta českých hráčů: Holík, Ručinský, Hlaváč a Nedvěd.

New York Rangers Po letech půstu začíná Jaromír opět sbírat body jako na běžícím páse. Odchovanec kladenského hokeje, obklopený českými spoluhráči v sestavě Rangers neuvěřitelně pookřál. Do konce základní části odehraje v barvách Rangers 31 zápasů, ve kterých dává celkem 15 branek a 14 asistencí. Nepodařilo se sice ukončit ukončit sedmileté čekání – Rangers nepostupují do play-off - nicméně i tak se s newyorským klubem začíná počítat.

Výluka v NHL

Začátek sezóny 2004/2005 přináší sice očekávané, ale přesto nepříjemné překvapení. Nejslavnější hokejová soutěž světa není v ideální finanční kondici a v původně plánovaném termínu nakonec vůbec nezačne. Majitelé klubů se nedohodnou s hráčskou asociací na nové kolektivní smlouvě a oficiálně oznámí, že neotevřou přípravné kempy. Začíná tak dlouho očekávaná výluka, která se nakonec protáhne přes celou sezónu.

Přestože se nejkvalitnější soutěž světa nakonec nehraje, je tato sezóna pro hokejové fajnšmekry více než zajímavá. Hráči z NHL se začínají postupně přesouvat na starý kontinent, aby si vůbec zahráli a nevypadli z formy. Fanoušci Jaromíra Jágra tak mají jedinečnou příležitost přivítat jej na nějaký čas v rodném Kladně. V období od září do listopadu 2004 odehraje Jaromír v dresu HC RABAT KLADNO celkem 17 zápasů, ve kterých nasbírá celkem 28 bodů (11+17).

Výluka v NHL V listopadu 2004 hvězdný útočník přijímá nabídku Avangardu Omsk - ruského klubu, který je obhájcem mistrovského titulu z jara 2004 a ve kterém v předminulé sezoně trénovali Ivan Hlinka s Radimem Rulíkem a v minulosti v něm působili také Pavel Patera, Martin Procházka či Tomáš Vlasák. V Avangardu Omsk v té době působí i další český hráč, útočník Jaroslav Bednář. Nadšené přijetí v klubu i srdečnost ruských fanoušků způsobí, že český útočník baví diváky a vyprodává hokejové arény. Omsk s Jágrem v sestavě nakonec obsadí čtvrté místo. Jaromír se stává nejproduktivnějším hráčem play-off. Klubu také pomůže vyhrát turnaj evropských mistrů Super Six, když gólem rozhodne v prodloužení finále proti finskému Kärpätu Oulu.

Výluka v NHL Výluka v NHL s sebou přináší také další příjemné kouzlo nechtěného. Před připravovaným mistrovstvím světa v rakouské Vídni je již naprosto jasné, že se v této sezóně odehrají nejlepší boje o titul světového šampióna za několik posledních dekád. V hvězdami nabitém turnaji se nakonec opakuje finálový scénář z roku 1996 – na ledě se nakonec proti sobě postaví týmy České republiky a Kanady. Čeští hokejisté poráží ve finálovém utkání Kanadu 3:0 a stávají se mistry světa. Jaromír Jágr se tak ve svých třiatřiceti letech dočkal prvního titulu mistra světa a získává tím poslední hokejovou trofej, která mu doposud ve sbírce chyběla. Spolu s Jiřím Šlégrem se tak stává členem prestižního Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové turnaje (Stanley Cup, Olympijské hry a Mistrovství světa).

Na podzim roku 2005 přívítá Jaromíra po nejdelší pauze ve své historii znovuzrozená nejslavnější hokejová soutěž světa. New York Rangers dále vylepšují hráčský kádr a do Madison Square Garden se v nové sezóně stěhují další známá česká jména – ostřílený Martin Straka spolu s nováčkem Petrem Průchou. Výsledná mozaika spolu s dalším olympijským vítězem z Nagana Martinem Ručinským dává dohromady mužstvo, které překonává veškerá očekávání a konečně postupuje do play off. Vítězné tažení Rangers bohužel přeruší hned v prvním kole tým New Jersey - ve druhém utkání se při střetu se Scottem Gomezem Jágr zraní a o dva zápasy později je po sérii. Jaromír Jágr v této sezóně nastřílí 54 branek a nasbírá 123 bodů (v obou případech se jedná o nové klubové rekordy Rangers) a až v posledních zápasech sezóny mu uniknou dvě nejcennější individuální trofeje Hart Trophy a Art Ross Trophy.

Do sezóny 2006/2007 vstupují Rangers posíleni o Brendana Shanahana, trojnásobného vítěze Stanley Cupu a dalšího Čecha, Michala Rozsívala, který patří k elitním bekům soutěže. Jaromír Jágr - poprvé jako kapitán – dovede své spoluhráče podruhé v řadě do vyřazovacích bojů. Prvního soupeře, tým Atlanty, Rangers vyřazují poměrně snadno. Ve druhém kole již bohužel nestačí na Buffalo Sabres.

Výluka v NHL Sezóna 2007/2008 nezastihla Jaromíra v ideální formě. V základní části soutěže nastřílí nejméně branek v kariéře a nepodaří se mu tak splnit žádnou z podmínek pro automatické uplatnění opce na další ročník. Rangers přesto postupují do play-off, kde je ve druhém kole vyřazuje talenty nabitý Pittsburgh. Je paradoxní, že právě proti tomuto klubu, v němž kdysi začínal, odehrál Jaromír Jágr pravděpodobně svá poslední velká utkání v NHL.

Následuje dlouhé a nakonec zbytečné čekání na dohodu s generálním manažerem klubu New York Rangers Glenem Satherem. Od prvních vteřin 1. července 2008 se hvězdný útočník stává nechráněným volným hráčem.

4. července 2008 Jaromír podepisuje dvouletý kontrakt s roční opcí s vedením ruského klubu Avangardu Omsk a po 17-ti sezónách opouští nejslavnější hokejovou soutěž světa. Jeho statistiky se tímto zastaví na 1273 odehraných zápasech, v nichž získal celkem 1599 kanadských bodů.

Avangard Omsk (2008-2011)

Avantgard OMSK V Rusku čeká Jaromíra první ročník nově vzniklé Kontinentální ligy, která se netají svou ambicí stát se rovnocenným konkurentem kanadsko-americké NHL. Český útočník se tímto stává hlavní postavou nové soutěže a také symbolem jejího postupného a usilovného zkvalitňování.

Avantgard OMSK Omsk pro tuto sezónu také získává Jakuba Klepiše z mistrovské Slavie, do roku 2010 má v klubu smlouvu také další český útočník Pavel Rosa a klub tedy může hned od začátku nasadit osvědčený recept– ryze český útok - ve složení Jágr - Klepiš – Rosa. Váhavý vstup do sezóny, provázený odvoláním trenéra Sergeje Gersonského je brzy zapomenut a ambiciózní Omsk s Jaromírem Jágrem v první pětce začíná vyhrávat. Jaromírovi se také podaří kuriózní rekord - nejrychlejší gól v KHL, který vstřelí ve 38 vteřině utkání proti v zápase proti Novokuzněcku o pár dní později sám překoná – v utkání proti Chabarovsku mu stačí pouhých 31 vteřin. Měsíc po startu soutěže tak vede tabulku střelců KHL a Avandgard Omsk je na prvním místě tabulky Charlamovovy divize.

13. října 2008 však dobře rozjetou omskou mašinu zasahuje nečekaná tragédie. Mladý talentovaný ruský hokejista Alexej Čerepanov , který se v Omsku po boku Jaromíra Jágra připravuje na kariéru v NHL, v průběhu zápasu s týmem Víťaz Čechov zkolabuje na střídačce a krátce nato umírá na zástavu srdce. Následují dlouhá vyšetřování, na jejichž konci je doživotní suspendace prezidenta Omsku Konstatina Potapova a generálního manažera Anatolije Bardinova - podle disciplinární komise oba nesou spolu s týmovými lékaři díl odpovědnosti za smrt mladého útočníka.

Omsk měl jako jeden z nejbohatších klubů Kontinentální ligy patřit k největším favoritům soutěže. Bohužel - úmrtí nadějného Čerepanova, trenérské rošády, mizerná nálada a krize mužstva - to všechno se pochopitelně podepíše na výkonech a výsledcích. Přesto Avandgard postupuje do play-off, kde v prvním kole senzačně poráží lídra základní části z Ufy. Ve druhém kole již ale bohužel nestačí na silnou Kazaň.

V sezóně 2009/2010, přerušené olympijskými hrami ve Vancouveru a poznamenané celosvětovou finanční krizí už Avangard nedokáže navázat na loňský výsledek. Probojuje se sice do play off, ale hned v prvním kole je vyřazen týmem Nižněkamsku.

Následně se Jaromír Jágr - i přes spekulace o svém návratu do NHL - rozhodne prodloužit kontrakt s Avantgardem Omsk i na další sezónu 2010/2011.

JJ-Staromák-srdce

Nepříliš vydařenou sezónu v KHL si Jaromír plně vynahrazuje v české reprezentaci. Reprezentační výběr České republiky v květnu 2010 na Mistrovství světa v Německu poráží ve finále favorizovaný tým Ruska a Jaromír tak získává svou druhou zlatou medaili.

JJ-Hrad-vyznamenání

V následujícím ročníku se Jaromír Jágr nadechne k výjimečným výkonům. Mimořádnou sezonu hvězdného útočníka navíc hned zkraje ozdobí odměna v podobě státní medaile Za zásluhy, kterou Jaromír Jágr převezme 28. října 2010 z rukou českého prezidenta Václava Klause. „Mám spoustu ocenění za hokej, ale tohle je něco jiného, je to obrovská pocta,“ prohlásí tehdy odchovanec kladenského hokeje. V Česku se zjeví jen na otočku a hned spěchá zpátky za svým týmem do vřavy soubojů v KHL.


Avangard těží především ze spolupráce Jaromíra Jágra a jeho kolegy z prvního útoku Romana Červenky. Právě česká dvojka má výrazný podíl na tom, že Omsk okupuje nejvyšší příčky Východní konference Kontinentální ligy. V jednu chvíli Jaromír a jeho spoluhráči protahují vítěznou sérii zápasů na neuvěřitelných čtrnáct zápasů.

V play off narazí Jaromír Jágr s Omskem nejprve na Nižněkamsk, přes který hráči Avangardu přejdou do čtvrtfinále. Zde ovšem po tuhých bojích a sedmi zápasech nestačí favorizovaný Omsk na Metallurg Magnitorsk. Pro Jaromíra Jágra, Romana Červenku, ale také Martina Škoulu tak končí sezona předčasně. Hvězdná osmašedesátka přesto zažívá nejlepší rok v Rusku a v konečném účtu si Jaromír připisuje kulatých padesát bodů.

JJ-Bratislava-bronzNa MS v Bratislavě potom v květnu 2011 získává Jaromír s českou reprezentací bronzovou medaili a stává podle direktoriátu turnaje nejlepší útočníkem světového šampionátu.

V tu chvíli na něj čekají ještě dva důležité životní milníky. Staronový vstup do NHL, kde podepisuje roční kontrakt s Philadelphií Flyers, a zároveň návrat do mateřského klubu,  nyní v pozici většinového majitele. S příchodem Jaromíra Jágra mění kladenská organizace název. Klub od nové sezony ponese název Rytíři Kladno.

Rytíři Kladno


“Rytíř je statečný, čestný, nikdy se nevzdává, respektuje jeden druhého a hraje fair play. To jsou vlastnosti, které chceme mít i my,“ vysvětluje volbu nového názvu klubu Jaromír Jágr.

PHILADELPHIA FLYERS (2011-2012)

Philla Comeback Jaromíra Jágra do nejslavnější hokejové ligy světa je pod drobnohledem českých a i zámořských žurnalistů. Hvězdný útočník ovšem nenechává nikoho na pochybách, že pro úspěch svého nového celku v NHL udělá vše. Poctivou přípravu zúročí během sezony na výbornou a těm, kdo mu přestup mezi Letce nepřáli, dává výmluvnou odpověď. Patří ve svém celku mezi tahouny a jedním okem dohlíží na svého kladenského spoluhráče Jakuba Voráčka, který si jako nadějný mladík klestí cestu mezi zámořskou hokejovou elitu.

Rytíři Kladno

Jaromír dovede svůj tým do bojů o Stanley Cup. Ve čtvrtfinále Východní konference si Philadelphia poradí s favorizovaným Pittsburghem a s velkou slávou postupuje. V semifinále jsou však nad síly Jágrova týmu Ďáblové z New Jersey. Zklamaný Jágr končí sezonu a vrací se zpět domů, kde vymění led za jednací stůl, za nímž připravuje nový ročník Rytířů Kladno. Osud tomu chce, že se stane jejich součástí i v kabině. V zámoří totiž na podzim vypuká výluka kvůli sporu majitelů klubů a hráčskou asociací. Ještě před tím se Jaromír dohodne na nové roční smlouvě s Dallasem, který mu na rozdíl od Philadelphie nabídne patřičný prostor pro jeho hru.

VÝLUKA V NHL (2012)

V polovině září je jasno, že po osmi letech nemine zámořskou soutěž další stávka a nový ročník NHL nezačne v řádném termínu. Mnoho skvělých hráčů z nejslavnější ligy světa si proto shání dočasné angažmá. Pro Jaromíra Jágra připadají v úvahu pouze jeho Rytíři Kladno. Spolu s majitelem se chystá do extraligy také jeho kamarád a skvělý hráč Tomáš Plekanec. Oba top hráče brzy doplní také Jiří Tlustý a elitní kladenský útok může vyrazit na zteč. Útočné komando vedené Jágrem navíc časem začíná jistit Marek Židlický spolu s Tomášem Kaberlem. Zámořská pětka je pohromadě a hrozí české extralize.

Diváci šílí, kam Kladno s hvězdami přijede, tam je plný dům. Legendární zůstanou především duely ve vyprodané O2 areně. Jaromír si chvílemi se svými soupeři dělá, co chce, a to i přesto, že mu často na zádech visí pěkných pár metráků. Fanouškům zůstanou v mysli především jeho galapředstavení před domácím publikem v utkáních se Spartou a Pardubicemi. Oba soupeře počastuje hattrickem a největší měrou přispívá k vítězství.

Rytíři Kladno 

V jiných zápasech zase Rytíři těží z kvanta přesných gólových asistencí hvězdné osmašedesátky. Jeho výkony dokonce přivábí dallaského generálního manažera Joe Nieuwendyka, který sleduje Jágrovy výkony na vlastní oči přímo na kladenském ČEZ stadionu. Těžko spekulovat, jak daleko by kladenský tým nakonec došel, kdyby nepřišel leden 2013, jenž v zámoří přináší dohodu vlastníků klubů a hráčů. NHL se opět rozjíždí a Jaromír nastupuje na své smluvní angažmá v Dallasu Stars. O Jágrových výkonech doma v Česku nejlépe vypovídá kanadské bodování na konci extraligového ročníku, ve kterém kladenský šéf obsadí třetí místo za sedmapadesát bodů, přestože odehrál jen něco málo přes polovinu sezony.

DALLAS STARS (2013)

DALAS STARS V Texasu se české hvězdě daří na výbornou. Rozjetý Jágr plní roli vůdce týmu a především power-play zabijáka. Téměř polovina jeho gólů v dresu Stars padne v přesilové hře. Vlastníci týmu si mnou ruce. Bohužel zbytek týmu za Jaromírem poněkud pokulhává a vidina hry ve vyřazovacích bojích se jižanskému celku zápas od zápasu zmenšuje. Taková perspektiva ho sice netěší, ale jedním z jeho z nejvýraznějších charakterových rysů je nikdy se nevzdávat.

DALAS STARS

Navzdory jeho boji do poslední chvíle se vedení Dallasu rozhodne, že dá svou největší hvězdu k dispozici pro případnou hráčskou výměnu. Zájemců o Jaromíra Jágra je dost, nejdravější štikou se v tomto případě ukáže být organizace Boston Bruins, která za něj posílá na jih dva mladé hráče a první volbu v dalším draftu NHL. A tak se Jaromír opět stěhuje na severovýchod USA, který se mu jak se zdá, stává osudovým sportovním teritoriem.

BOSTON BRUINS (2013)

BOSTON BRUINS Tým, z Jaromírovi dobře známé Východní konference, má na rozdíl od jeho bývalého zaměstnavatele sezonu výborně rozehranou a těší se na play off. Proto si konec konců českou superhvězdu do kádru přivádí. Ve zbytku základní části Jágr předvádí svůj typický hokej založený na skvělé individuální hře, která produkuje nejdůležitější branky a gólové asistence pro jeho spoluhráče.
V Bostonu zapadá bez problémů a těší se závěr dobrodružného ročníku.

BOSTON BRUINS Vyřazovací boje jsou jako stvořené pro Jágra a Jágr je pro tuto fázi soutěže pro každý celek neocenitelnou personou. To se ukazuje během dlouhého play off, které Boston v roce 2013 absolvuje. Bruins postupně svedou nesmlouvavé boje s Torontem, New York Rangers a Pittsburghem, aby ve finálovém klání stanuli proti Chicagu. Ačkoliv se Jaromírovi střelecky nedaří, je pro tým pravým pokladem a příkladným bojovníkem. Boston nakonec na Stanley Cup nedosáhne, ale nikdo nemůže říct, že by vina padala na Jágrovu hlavu. Ve finále dostane nesčetně ran a nehodlá ze hry odstoupit ani po injekcích proti bolesti. O to je překvapivější rozhodnutí managementu klubu, který se rozhodne s českým útočníkem rozloučit. Jágr bere vše s klidem a vědomím, že o jeho osobu je v nejslavnější hokejové lize stále zájem.

NEW JERSEY DEVILS (2013-2015)

NEW JERSEY DEVILS Stejně jako v předešlých letech se čile spekuluje, kam povedou další Jaromírovy kroky. Jména týmů létají mediálním éterem a každý den se jejich seznam mění. Jisté je pouze to, že magické jméno Jágr ze zámořských statistik nezmizí. Je jasné, že si může vybírat a nabídky pečlivě zvažuje, což v jeho případě není jen obvyklé klišé. Nakonec jeho naturelu, představám a herní pohodě nejvíce vyhovuje návrh New Jersey Devils, kde slavná osmašedesátka podepisuje roční smlouvu.

Mnoho lidí tento Jágrův krok překvapí. Šéf Ďáblů Lou Lamoriello je známý svým vojenským režimem a nesmlouvavostí. Jaromír si ho však získá na svou stranu, a stejně jako již mnohokrát předtím, najde se svým nejvyšším nadřízeným společnou řeč během chvilky. Ostatně lišácký boss Lamoriello ví, že se mu tato důvěra vyplatí. Jágr je stále těžký kalibr.I Jaromír cítí, že toto angažmá by mohlo mít delšího trvání, a to nejen proto, že v New Jersey potkává „Židlu“, svého kladenského parťáka z pětky snů. Marek Židlický a také Patrik Eliáš jsou Jágrovi oporou jak na ledě, tak mimo něj. Proto body naskakují a nejlepší český hráč všech dob zažívá i ve veteránském věku mimořádnou sezonu. Ovládne klubovou statistiku v kanadském bodování a okouzluje NHL svými promyšlenými kousky. Naneštěstí to samé neplatí pro Jaromírův tým. Devils zůstávají před branami play off, což je nejen pro fanoušky klubu z Newarku velkým zklamáním.

BOSTON BRUINS

Samostatnou kapitolou je Jágrova účast na olympijském turnaji v ruském Soči a na světovém šampionátu v Bělorusku. Na obou vrcholných akcích se už po kolikáté prezentuje kvalitní hrou, ale celá reprezentace se přeci jen trochu trápí. Další cenný kov do sbírky proto nepřidává. Naopak v květnu 2014 oznamuje konec svého dlouholetého a obětavého účinkování v národním týmu.

V NHL ovšem Jaromír Jágr posunuje svoje možnosti opět o kousek dál. Během ročníku překonává několik individuálních rekordů a v historických tabulkách se dere stále výše. Přeskočil už svého učitele Maria Lemiuexe a chystá se stoupat dál. Bude mít možnost, vedení Devils chápe, že s Jágrem má možnost tým uspět a nabízí Jaromírovi novou roční smlouvu, kterou hvězdný útočník akceptuje. Strhující sportovní příběh kladenského rodáka tak pokračuje i v ročníku 2014-2015.

Následující sezona se však Ďáblům nedaří podle představ, což se samozřejmě promítá i na Jaromírově výkonnosti. V 57 zápasech Jágr zaznamenal „pouhých“ 29 bodů za 11 branek a 19 gólových nahrávek. Ani to jej však nezastavilo v přepisování historie. Na začátku prosince se v tabulce historického bodování posouvá se ziskem 1 772 bodů na páté místo, které dosud okupoval Marcel Dionne. Počátkem následujícího roku se Jaromír stává nejstarším hráčem historie nejlepší soutěže světa, který vstřelil hattrick. Tento husarský kousek se mu povedl v utkání proti svému někdejšímu chlebodárci z Philadelphie ve věku 42 let a 322 dní. Tým však bohužel trápí četná zranění, přísný generální manažer Lamoriello také sáhl k nepopulárnímu odvolání trenéra. Sezonu však již pro Devils zachránit nedokázal. Pod novým trenérem Adamem Oatesem Jaromírova pozice v týmu postupně slábne. Přestává chodit na přesilovky, dokonce v osmi zápasech po sobě neboduje. Nabízejícím se vysvobozením je výměna. K té nakonec dochází 26. února 2015. Kladenský rodák putuje na slunnou Floridu výměnou za volbu ve 2. kole draftu 2015 a podmíněnou volbu ve 3. kole draftu následujícího.

FLORIDA PANTHERS (od 2015)

FLORIDA PANTHERS

Jaromírova výměna na Floridu je pro mnohé překvapením. Panteři si totiž v ligové tabulce také nestojí zrovna nejlíp a postup do vyřazovacích bojů se zdá být daleko. Trejd se však ukázal být výhodný pro obě strany. Jágr hokejově procitá po boku mladých útočníků Barkova a Huberdeaua, začíná sbírat body a pomáhá týmu dotáhnout se až na hranici postupu do play off. Ve dvaceti střetnutích si „osmašedesátka“ udržela průměr téměř jednoho bodu na zápas. Vyřazovacích bojů se nakonec Panteři sice nezúčastní, ale spokojenost na obou stranách je natolik velká, že se krátce po skončení sezony Jaromír dohodne s klubem na nové roční smlouvě.

Po vcelku brzkém konci sezony si Jaromír přece jen rozmýšlí svůj avizovaný konec v reprezentačním dresu. Nedokáže odolat vidině domácího mistrovství světa v Praze a Ostravě a doplňuje kádr trenéra Vladimíra Růžičky. Na divácky rekordním šampionátu si Jágr připisuje celkem 9 bodů za 6 gólů a 3 asistence a je po dalším Kladeňákovi Jakubu Voráčkovi druhým nejproduktivnějším hráčem českého výběru. Po prohrách v semifinále i v zápase o bronz se český výběr musí spokojit pouze se čtvrtým místem. Organizátory šampionátu je Jaromír zvolen nejužitečnějším hráčem (MVP) a také do all-star teamu turnaje. Následně oznamuje definitivní konec kariéry v reprezentaci. FLORIDA PANTHERS

Po zasloužené dovolené se Jaromír vrací na Floridu, kde zažije další úspěšnou sezonu z hlediska individuálního i týmového. S blížícím se koncem roku Jaromír znovu stoupá tabulkou historického bodování NHL. Mezi střelci se s 732. přesným zásahem posouvá na čtvrté místo. Krátce před 44. narozeninami se pak stává teprve šestým hráčem v soutěži, který dosáhl na metu 1100 přihrávek na gól. Již čtyřiačtyřicetiletá legenda se 20. února 2016 posouvá na třetí místo mezi střelci. Přesným zásahem s pořadovým číslem 742 překonává Bretta Hulla. V březnovém utkání proti Bostonu Bruins zaznamenává Jaromír gólovou asistenci, která ho posouvá na celkovou hodnotu 1 851 kanadských bodů v soubojích základní části NHL. Právě tímto číslem se dostává na třetí místo historického bodování před legendárního Gordie Howea. I díky pravidelnému bodovému příspěvku nestárnoucí „osmašedesátky“, který tentokrát činil 66 bodů v 79 zápasech, se Panteři z Floridy po čtyřech letech kvalifikovali do vyřazovacích bojů. Sám Jaromír atmosféru play off okusil poprvé od finálové série Stanley Cupu v roce 2013. Nezkušený tým však daleko neprojde. Stopku mu hned v prvním kole vystaví New York Islanders, kteří dotáhli sérii play off do vítězného konce poprvé od roku 1993. Přesto si Jágr v šesti utkáních stačí připsat dvě asistence, což z něj činí pátého hráče v historii, který zaznamenal 200 kanadských bodů ve vyřazovací části soutěže. Jako odměnu za výborné výkony a vůdcovské schopnosti obdržel po skončení sezony Jaromír od vedení Panthers smlouvu i na další sezonu.

Nejen na Floridě se Jágrovy kvality dočkaly zasloužené odměny. V červnu 2016 získává Jaromír ocenění Bill Masterton Memorial Trophy za oddanost hokeji, tedy svou první individuální cenu v NHL od roku 2006.

Čas plyne, mnohé se mění, avšak Jágr zůstává. Do další sezony vstupují Panthers se značně obměněnou image i poměrně výraznými změnami na soupisce. Jaromíra se však tyto změny netýkají, vstupuje do své třiadvacáté sezony v elitní zámořské lize. Nedlouho po startu nového ročníku se stává teprve třetím hráčem, který vstřelil 750 branek. V prosinci pak překonává dalšího rekordmana a někdejšího spoluhráče Marka Messiera na druhém místě historického bodování se ziskem magických 1 888 bodů. Před klukem z Hnidous u Kladna už je jen nedostižný Wayne Gretzky.

Mladší a starší dorost

Sezóna  Oddíl Soutěž U G A B
1984/85 PZ Kladno MD 34 24 17 41
1985/86 PZ Kladno MD 36 41 29 70
1986/87 PZ Kladno MD 40 32 72  
1986/87 PZ Kladno SD 30 35 35 70
1987/88 PZ Kladno SD 35 57 27 84
Mladší a starší dorost celkově       197 140 337

Extraliga

EXTRALIGA základní část              
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1988/89 TJ Poldi SONP Kladno ELH 33 6 6 12 4
1989/90 TJ Poldi Kladno ELH 42 22 27 49 14
1994/95 HC Poldi Kladno ELH 11 8 14 22 10
2004/05 HC Rabat Kladno ELH 17 11 17 28 16
2012/13 Rytíři Kladno ELH 34 24 33 57 28
EXTRALIGA play-off              
Sezóna  Oddíl Soutěž U G A B TM
1989/90 TJ Poldi Kladno ELH play-off 9 8 2 10 4
EXTRALIGA play-out              
Sezóna  Oddíl Soutěž U G A B TM
1988/89 TJ Poldi SONP Kladno ELH play-out 6 2 4 6 0
EXTRALIGA baráž              
Sezóna  Oddíl Soutěž U G A B TM
1988/89 TJ Poldi SONP Kladno ELH baráž 10 5 7 12 0
EXTRALIGA CELKEM   152 81 103 184 76
BARÁŽ O EXTRALIGU CELKEM   10 5 7 12 0

KHL a Ruská superliga

RUSKÁ SUPERLIGA základní část
Sezóna  Oddíl Soutěž U G A B TM
2004/05 Avangard Omsk Superliga 32 16 22 38 63
RUSKÁ SUPERLIGA play-off
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
2004/05 Avangard Omsk Superliga-play-off 11 4 10 14 22
KHL - ZÁKLADNÍ ČAST
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
2008/09 Avangard Omsk KHL 55 25 28 53 62
2009/10 Avangard Omsk KHL 51 22 20 42 50
2010/11 Avangard Omsk KHL 49 19 31 50 48
KHL - PLAY-OFF
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
2008/09 Avangard Omsk KHL play-off 9 4 5 9 4
2009/10 Avangard Omsk KHL play-off 3 1 1 2 0
2010/11 Avangard Omsk KHL play-off 14 2 7 9 8
KHL - ZÁKLADNÍ ČAST CELKOVĚ     155 66 79 145 160
KHL - PLAY-OFF CELKOVĚ     26 7 13 20 12
EUROPEAN CHAMPIONS CUP (SUPER SIX)              
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
2004/05 Avangard Omsk ECC 3 2 2 4 10

NHL

NHL - ZÁKLADNÍ ČÁST
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1990/91 Pittsburgh Penguins NHL 80 27 30 57 42
1991/92 Pittsburgh Penguins NHL 70 32 37 69 34
1992/93 Pittsburgh Penguins NHL 81 34 60 94 61
1993/94 Pittsburgh Penguins NHL 80 32 67 99 61
1994/95 Pittsburgh Penguins NHL 48 32 38 70 37
1995/96 Pittsburgh Penguins NHL 82 62 87 149 96
1996/97 Pittsburgh Penguins NHL 63 47 48 95 40
1997/98 Pittsburgh Penguins NHL 77 35 67 102 64
1998/99 Pittsburgh Penguins NHL 81 44 83 127 66
1999/00 Pittsburgh Penguins NHL 63 42 54 96 50
2000/01 Pittsburgh Penguins NHL 81 52 69 121 42
2001/02 Washington Capitals NHL 69 31 48 79 30
2002/03 Washington Capitals NHL 75 36 41 77 38
2003/04 Washington Capitals NHL 46 16 29 45 26
2003/04 New York Rangers NHL 31 15 14 29 12
2005/06 New York Rangers NHL 82 54 69 123 72
2006/07 New York Rangers NHL 82 30 66 96 78
2007/08 New York Rangers NHL 82 25 46 71 58
2011/12 Philadelphia Flyers NHL 73 19 35 54 30
2012/13 Dallas Stars NHL 34 14 12 26 20
2012/13 Boston Bruins NHL 11 2 7 9 2
2013/14 New Jersey Devils NHL 82 24 43 67 46
2014/15 New Jersey Devils NHL 57 11 18 29 42
  Florida Panthers NHL 20 6 12 18 6
2015/16 Florida Panthers NHL 79 27 39 66 48
2016/17 Florida Panthers NHL 82 16 30 46 56
2017/18 Calgary Flames NHL 22 1 6 7 10
NHL - PLAY-OFF
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1990/91 Pittsburgh Penguins NHL play-off 24 3 10 13 6
1991/92 Pittsburgh Penguins NHL play-off 21 11 13 24 6
1992/93 Pittsburgh Penguins NHL play-off 12 5 4 9 23
1993/94 Pittsburgh Penguins NHL play-off 6 2 4 6 16
1994/95 Pittsburgh Penguins NHL play-off 12 10 5 15 6
1995/96 Pittsburgh Penguins NHL play-off 18 11 12 23 18
1996/97 Pittsburgh Penguins NHL play-off 5 4 4 8 4
1997/98 Pittsburgh Penguins NHL play-off 6 4 5 9 2
1998/99 Pittsburgh Penguins NHL play-off 9 5 7 12 16
1999/00 Pittsburgh Penguins NHL play-off 11 8 8 16 6
2000/01 Pittsburgh Penguins NHL play-off 16 2 10 12 18
2002/03 Washington Capitals NHL play-off 6 2 5 7 2
2005/06 New York Rangers NHL play-off 3 0 1 1 2
2006/07 New York Rangers NHL play-off 10 5 6 11 12
2007/08 New York Rangers NHL play-off 10 5 10 15 12
2011/12 Philadelphia Flyers NHL play-off 11 1 7 8 2
2012/13 Boston Bruins NHL play-off 22 0 10 10 8
2012/13 Florida Panters NHL play-off 6 0 2 2 4
NHL - ZÁKLADNÍ ČÁST CELKOVĚ     1733 766 1155 1921 1167
NHL - PLAY-OFF CELKOVĚ     208 78 123 201 163

Reprezentační výběry

Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1989 ME do 18 let   5 7 5 12 2
1990 MS do 20 let   7 5 13 18 6
1990 přátelsky   6 1      
1990 MS   10 3 2 5 2
1991 přátelsky   2 1      
1991 Kanadský pohár   5 1 0 1 0
1994 MS   3 0 2 2 2
1996 Světový pohár   3 1 0 1 2
1998 ZOH   6 1 4 5 2
2002 ZOH   4 2 3 5 4
2002 MS   7 4 4 8 2
2002 přátelsky   2 0      
2004 MS   7 5 4 9 6
2004 EHT   1 0 0 0 0
2004 Světový pohár   5 1 1 2 2
2004 přátelsky   1 0      
2005 EHT   1 0 0 0 0
2005 MS   8 2 7 9 2
2005 přátelsky   2 1      
2006 ZOH   8 2 5 7 6
2009 EHT   3 1 4 5 0
2009 MS   7 3 6 9 6
2009 přátelsky   1 1 0 1 0
2010 EHT   3 1 4 5 4
2010 ZOH   5 2 1 3 6
2010 MS   9 3 4 7 12
2010 přátelsky   1 0 0 0 0
2011 EHT   3 2 4 6 2
2011 MS   9 5 4 9 4
2011 přátelsky   1 0 0 0 0
2014 ZOH   5 2 1 3 2
2014 EHT   3 0 1 1 0
2014 MS   10 4 4 8 14
REPREZENTACE MUŽI CELKOVĚ 141 49      
REPREZENTACE JUNIOŘI CELKOVĚ 12 12 18 30 8

Ostatní soutěže

ALPENLIGA
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1994/95 HC Bolzano Alpenliga 5 8 8 16 4
ITALSKÁ SERIE A
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1994/95 HC Bolzano Serie A 1 0 0 0 0
NĚMECKÁ 1. EISHOCKEY-LIGA (druhá německá nejvyšší Soutěž)
Sezóna Oddíl Soutěž U G A B TM
1994/95 Schalker Haie 87 1.liga 1 1 10 11 0